filesell - آیین اخلاق پرستاری در جمهوری اسلامی ایران
 
» تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .
آیین اخلاق پرستاری در جمهوری اسلامی ایران عبدالله 1394/05/01 دسته بندی : پرستاری 0

پیشرفتهای حوزه دانش و فناوری در مراقبتهای بهداشتی ، چالش های عمده ای را پیش روی پرستاران قرار داده است . تمامی پرستاران صرف نظر از تخصص خود ، در فعالیت های کاری خود با چالش های اخلاقی مواجه شده ، برای تصمیم گیری در نقش های سنتی و جدید خود نیازمند دانش فردی و مشاوره گروهی هستند. همگان بر این توافق هستند که برخورداری از حساسیت های اخلاقی یکی از ملزومات عملکرد پرستاران است . مسئولیت های اخلاقی پرستاران در عملکرد و مراقبت مستلزم این است که ایشان از باورهای خود مطلع بوده ، همچنین مبانی و اصول تحلیل اخلاقی و تصمیم گیری به صورت منسجم تدوین شده و در دسترس باشند . آیین ها ( یا کدها ) ی اخلاقی راهنماهای نظام مندی برای شکل دهی رفتار اخلاقی است . از سوی دیگر ، چالش هایی که هر پرستار با آن روبرو است از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت خواهد بود . آیین اخلاق در پرستاری به طور مستقیم بر

عملکرد پرستار درمراقبت از بیمار تمرکز دارد . واقعیت این است که در انجام هریک از وظایف پرستاری ، ممکن است مقولات بحث برانگیز اخلاقی ایجاد شود .

در جامعه ما با فرهنگ والای ایرانی – اسلامی ، پرستاری بیمار عبادت محسوب می شود . آیات و احادیث متعددی بر ارزش والای مراقبت از بیماران تأکید دارند که تجلی آن در حرفه پرستاری است . نامگذاری روز ولادت حضرت زینب ( س ) به عنوان روز پرستار افتخاری بزرگ برای این قشر ارزشمند است که بر جایگاه والای آنان صحه می گذارد . هرچند اصول کلی و ارزشهای انسانی حاکم بر حرفه پرستاری مورد تأیید اسلام است اما با توجه به ظرایف خاص اخلاقی و معنوی که در اخلاق اسلامی مشهود است ، موارد ذیل به عنوان مبانی ارزشی ایرانی-  اسلامی در حرفه پرستاری ، قابل استناد است :

بنا به آیات کریمه قرآن مرض و شفاء در دست پروردگار متعال است و لذا پرستار در تمام شرایط وظایف محوله را با توکل و استعانت از ذات باریتعالی به انجام می رساند .


خرید و دانلود | 3,500 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط