filesell - جزوه فارماکولوژی مناسب برای دواطلبین کارشناسی ارشد سم شناسی و شیمی دارویی
 
» تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .
جزوه فارماکولوژی مناسب برای دواطلبین کارشناسی ارشد سم شناسی و شیمی دارویی عماد جعفرزاده 1396/08/16 دسته بندی : داروسازی 0

خلاصه فارماکولوژی کاتزونگ-ترور(منبع کنکور کارشناسی ارشد) مناسب برای دواطلبین کارشناسی ارشد سم شناسی و شیمی دارویی

بصورت world  ،  سی صفحه

 

توکسیکولوژی

 مطالعه اثرات مضر و سمی‌مواد شیمیایی یا داروها برای بدن است.

فارماکوژنومیک(فارماکوژنتیک): مطالعه چگونگی اثر ژنها بر نوع (کمی ‌یا کیفی) پاسخ­دهی افراد به داروست. در واقع یکی از زمینه های جدید علم فارماکولوژی است که با تلفیقی از علم فارماکولوژی و علم ژنومی ‌(بررسی ژن­ها و عملکرد آنها) به وجود آمده است. هدف این علم توسعه داروهای ایمن، موثر با دوزهای قابل تحمل با کمترین عوارض می‌باشد.

P اغلب داروها با یک دوز مشخص برای همه تهیه می‌شوند ولی میزان و نوع اثر آنها در افراد مختلف فرق می‌کند. امروزه یکی از مهمترین مشکلات جامعه پزشکی عارضه جانبی داروهاست. محققین با استفاده از تهیه پروژه ژنوم انسانی در پی شناسایی ژن­های موثر در پاسخ دهی افراد به داروها هستند که این پاسخ دهی ممکن است مثبت (همان اثر درمانی مورد نظر) و یا منفی (عارضه جانبی دارو) باشد.

×به علت تنوع ژنتیکی در انسان­ها نوع پاسخ دهی افراد به یک داروی خاص از فردی به فرد دیگر یا از نژادی به نژاد دیگر متفاوت است. عوامل زیادی از جمله سن، جنس، وضعیت سلامتی، و اینکه بیمار همزمان داروی دیگری مصرف کند، در تعیین اثر دارو بر بیمار موثرند. به عنوان مثال در دهه ی 1950 میلادی پزشکان دارویی به نام سوکسینیل کولین را قبل از جراحی تجویز می‌کردند که باعث شل شدن ماهیچه­ها می‌شود که مشاهده شد این دارو باعث فلج شدن عضلات تنفسی و در نتیجه خفگی چندین بیمار شده بود. پزشکان دریافتند که در بدن این بیماران مشکل جهش یافته آنزیمی‌ وجود دارد که در دفع سوکسینیل  نقش دارد.

تهیه نمونه DNA از فرد و بررسی ژن­های موثر در سرنوشت دارو با کمک دستگاه PCR امکان این پیش­بینی را فراهم می‌سازد که دارو چه اثری روی فرد بیمار خواهد داشت. در آینده طراحی دارو با ویژگی­های ژنتیکی افراد مختلف یک جمعیت صورت می‌گیرد یعنی مردم داروهایی را مصرف خواهند کرد که با ساختار ژنتیکی اختصاصی آنها سازگار باشد. علی رقم همه­ی این مزایا یکی از نگرانی­هایی که در علم فارماکولوژیک وجود دارد این است که فارماکولوژیک سبب کاهش سود شرکت­های دارویی از ناحیه فروش دارو می‌شود که ممکن است شرکت‌های دارویی در مقابله با این تهدید قیمت داروهای جدید را بالا ببرند که برای جوامع کم درآمد نگران‌کننده می‌باشد.

 

اصول فارماکولوژی

دارو: در دانش پزشکی به هر ماده­ای که برای درمان، تسکین علائم، تشخیص بیماری و یا پیشگیری از آن به کار رود و بر ساختار و یا کارکرد ارگانیسم زنده اثر گذارد دارو گفته می‌شود.

دارو ممکن است منشاء طبیعی (گیاهی، حیوانی) داشته باشد و یا اینکه به طور مصنوعی تهیه شود. داروهای شیمیایی معمولاً در آزمایشگاهها، دانشگاهها و مراکز تحقیقات توسط پزشکان و یا داروسازان کشف شده و پس از تحقیقات کافی مراجع رسمی ‌در کارخانه­های داروسازی تولید می‌شود. داروها به صورت­های مختلفی مصرف می‌شوند: خوراکی، موضعی، استنشاقی، تزریقی.

 

ماهیت دارو

 به طور کلی دارو به ماده­ای گفته می‌شود که طی واکنش های شیمیایی خود در عملکرد بیولوژیک تغییر ایجاد می‌کند. عموماً مولکول دارو با یک مولکول خاص در سیستم زیستی که نقش تنظیم کنندگی دارد بر هم کنش می‌کند که ممکن است نقش فعال کنندگی یا مهارکنندگی داشته باشد، به این مولکول خاص گیرنده یا رسپتور می‌گویند. در موارد نادری داروها به عنوان یک دشمن شیمیایی (آنتاگونیست) با داروهای دیگر تداخل دارند و نقش مهار کنندگی ایفا می‌کنند و همچنین برخی از داروها (داروهای اسموتیک) به طور انحصاری با آب واکنش می‌دهند.داروها ممکن است درون بدن تولید شوند مثل هورمون­ها و یا منشا خارجی داشته باشند و مواد شیمیایی باشند.

q سموم نیز دارو محسوب می‌شوند که ممکن است دارای ریشه معدنی باشد مثل کادمیوم و آرسنیک و یا منشا بیولوژیک داشته باشند و به وسیله­ی گیاهان و جانوران ساخته شوند که به آنها توکسین گفته می‌شود.از آنجا که واکنش دارو با گیرنده­اش شیمیایی است باید شکل، اندازه، ترکیب اتمی ‌و بار الکتریکی مناسبی داشته باشد.

معمولاً داروها نقطه­ی تجویز متفاوتی نسبت به جایگاه عمل خود دارند مثلاً یک قرص آرام بخش از طریق خوراکی مصرف می‌شود ولی جایگاه عمل آن در مغز است بنابراین یک داروی خوب اولاً باید خاصیت لازم برای انتقال از محل تجویز به جایگاه عمل خود را داشته باشد و ثانیاً در زمان معقول غیر فعال شده یا از بدن دفع شود تا اثر مناسبی داشته باشد، البته باید یادآور شد که برخی از داروها مانند داروهای موضعی و یا استنشاقی مکان اثر نزدیک به محل تجویز دارند.


خرید و دانلود | 7,000 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط