filesell - جزوه درس سم شناسی مناسب دواطلبین کنکور کارشناسی ارشد سم شناسی
 
» تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .
جزوه درس سم شناسی مناسب دواطلبین کنکور کارشناسی ارشد سم شناسی عماد جعفرزاده 1396/08/16 دسته بندی : داروسازی 0

جزوه درس سم شناسی از کتاب قطب سم شناسی مناسب دواطلبین کنکور کارشناسی ارشد سم شناسی وزارت بهداشت

بصورت world،  در 26 صفحه    

 

 

 

l سم‌شناسی و دیدگاه‌های مختلف آن:

سم‌شناسی را می‌توان شاخه ای از علم تعریف کرد که به مطالعه سموم می‌پردازد و سم (Poison) را هم می‌توان عاملی دانست که پس از مصرف یا مواجه، چه به صورت تصادفی و چه عمدی، باعث بروز عوارض ناخوشایند در موجود زنده گردد. در واقع سم‌شناسی مطالعه اثرات جانبی و ناگوار عوامل فیزیکی مانند پرتوهای یونیزان، صدا و ترکیبات شیمیایی مانند داروها، آفت کش ها و افزودنی های خوراکی بر بدن موجود زنده است.

مطالعات سم‌شناسی یک ترکیب شیمیایی یا عوامل فیزیکی، شامل مطالعه مکانیسم عمل سلولی، مولکولی و بیوشیمیایی، اثر روی عملکرد بافت های مختلف مانند بافت عصبی و بررسی احتمال وقوع آنهاست. سم‌شناس تلاش می کند تا ماهیت مکانیسم عمل سلولی، بیوشیمیایی و مولکولی عوامل فیزیکی یا ترکیبات شیمیایی را همراه با احتمال وقوع آنها بررسی کند.

سم‌شناس ممکن است یک سم‌شناس توصیفی، مکانیسمی یا تنظیم کننده قوانین و مقررات باشد.

 

l سم‌شناس توصیفی Descriptive Toxicologist:

این سم‌شناس با انجام تست های مختلف ارزیابی سمیت، می‌تواند در مورد سلامت یک ترکیب شیمیایی نظر دهد.(تست های ارزیابی سمیت در ادامه فصل شرح داده خواهد شد) سم‌شناس توصیفی در مورد شدت سمیت یک ترکیب نظر می‌‌دهد. اطلاعات حاصل از فعالیت این سم‌شناس که از خصوصیات یک ترکیب شیمیایی به دست می‌آورد برای وضع قوانین و مقررات مربوط به مصرف یا مواجه با ترکیب شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فعالیت این سم‌شناس نه تنها به جامعه انسانی محدود نمی‌شود، بلکه شامل اثرات عوامل زیانبار بر اکوسیستم جانداران و گیاهان نیز می‌شود.

 

l سم‌شناس مکانیسمی Mechanistic Toxicologist:

این سم‌شناس با بررسی اثرات سمی یک ترکیب شیمیایی بر موجود زنده، مکانیسم سلولی، مولکولی و بیوشیمیایی ترکیب را مشخص می کند. نتایج کار سم‌شناس مکانیسمی برای طراحی و تولید ترکیبات شیمیایی جایگزین سالم تر، درمان منطقی مسمومیت با ترکیبات مختلف و درمان بیماریها مفید خواهد بود، به عنوان مثال داروی تالیدوماید در اروپا و استرالیا به عنوان داروی آرام بخش و ضد تهوع در دوره ی بارداری تجویز می شد اما در سال1962 مصرف این دارو در دوره ی بارداری باعث به دنیا آمدن نوزادانی با اندام های حرکتی کوتاه شد. این دارو مانع رشد استخوان بازو و ساق پا شده و در نتیجه در این کودکان پا مستقیما به ران و دست به کتف متصل است. مکانیسم اثر ترانوژنیسیته این دارو برای چندین دهه ناشناخته ماند اما مطالعات مکانیسمی مشخص کرد که این دارو با مکانیسم مولکولی خاص می‌تواند بیان ژنهای مسئول آنژیوژنز را مهار و مانع رگ زایی شود. (آنژیوژنز یا رگ زایی یکی از مراحل حیاتی برای تشکیل اندام های جنین است) با درک این مکانیسم این دارو مجددا مورد مطالعه قرار گرفت و دریافتند که تالیدوماید برای درمان بیماری هایی همچون سرطان می‌تواند مفید باشد. همچنین با درک این مکانیسم دارو مجددا وارد بازار شده و مصرف آن فقط در خانم های باردار ممنوع گردید.

داده های حاصل کار سم‌شناسی مکانیسمی در بررسی خطر Risk assesment (ارزیابی خطر) بسیار مفید است. درک مکانیسم عمل یک ترکیب سمی نیاز به دانش فیزیولوژی پایه، داروشناسی، بیولوژی سلولی و بیوشیمی دارد.

l سم‌شناس تنظیم کننده قوانین و مقرراتRegulatory Toxicologist :

این سم‌شناس بر اساس داده های سم‌شناس توصیفی و مکانیسمی، می‌تواند در مورد سالم بودن یک دارو یا ترکیب شیمیایی نظر دهد و نقش مهمی در تعین استاندارد برای مقدار مجاز ترکیبات شیمیایی در هوا، فضاهای صنعتی و آبهای آشامیدنی دارد.

از جمله سازمان های تنظیم کننده قوانین می‌توان به سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA)، آژانس حفاظت محیط زیست(EPA)، سازمان بهداشت و ایمنی شناسی(OSHA) و سازمان بهداشت جهانی(WHO) اشاره کرد.

 


خرید و دانلود | 6,000 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط