» تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .
نگاهي به صنعت اكوتوريسم اقدس خانی 1394/05/30 دسته بندی : جغرافیای جهان 0

موضوع : نگاهي به صنعت اكوتوريسم

تعداد صفحات: 5

این مطلب در مورد نگاهي به صنعت اكوتوريسم و در 5 صفحه می باشد و در آن به اکوتوریسم پرداخته شده است و در ادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است:

يكي از بخش‌هايي كه در صنعت توريسم مورد توجه گردشگران و جهانگردان قرار گرفته است صنعت اكوتوريسم است. توريسم سبز، توريسم پايدار و بيوتوريسم واژه‌هاى متنوعى است كه براى گردشگرى طبيعت يا اكوتوريسم به كار برده مى شود. اكوتوريسم در فارسي با عنوان طبيعت گردي معني مي شود.
تأثيرات شگرف توريسم در كاهش نرخ بيكاري، افزايش سطح درآمد، تأمين منابع انرژي و رونق بازار صنايع دستي كه طبق آمار موجود 10 ميليون نفر از آن ارتزاق مي كنند تنها بخشي از مزاياي ويژه پرداختن به اين صنعت است. به ازاي ورود هر گردشگر دو تا شش شغل به صورت مستقيم و با احتسابات مشاغل در بخش‌هاي توليدي و خدماتي براي هر گردشگر 9 تا 15 شغل ايجاد مي شود. طي سال‌هاي اخير صنعت توريسم 1/5 درصد درآمد ملي جهان را به خود اختصاص داده است.
توزيع جغرافيايي اين درآمد در جهان يكسان نيست به طوريكه 80 درصد درآمد و اشتغال ناشي از اين صنعت به آمريكا و اروپا اختصاص دارد از 20 درصد باقي مانده 2/5 درصد سهم خاورميانه مي‌باشد و از 2/5 درصد سهم خاورميانه كمتر از يك درصد سهم ايران است.
براي ورود هر توريست در كشورها مؤلفه هايي چون امنيت، ارايه خدمات بهينه، ميراث غني فرهنگي و تاريخي، جاذبه هاي طبيعي، دريا و درياچه ها، تنوع آب وهوا، ويزاي سهل وآسان مورد
نياز است كه با فقدان هر يك از اين موارد ورود گردشگر با مشكل مواجه مي شود.
كويرنوردي، آب درماني، غارنوردي، كوهنوردي،
شكار، ماهيگيري، اسكي روي ماسه، گردشگري روستايي، ورزش هاي آبي، ديدن چشم انداز هاي طبيعي مانند آبشار، رودخانه از بخش هاي اكوتوريسم هستند.
توسعه اكوتوريسم مي
تواند با ايجاد فرصتهاي شغلي منافع اقتصادي بي شماري را بطور مستقيم متوجه مردم بومي كشورها كندو در اين راستا امكانات ايجاد كاربري اقتصادي براي افراد در حرفه هاي مرتبط با اين صنعت و براي چشماندازهاي طبيعي و درنتيجه تأمين اعتبارات لازم در جهت حفظ آنها فراهم ميشود.
اكوتوريست ها غالبا با گرايش زيست محيطي هستند و مي توانند در پالايش و حفاظت از محيط زيست، گسترش فرهنگ زيست محيطي در بين مردم جوامع نقش مؤثري ايفاء كنند.
ايران از نظر وجود آثار تاريخي و فرهنگي در ميان ده كشور اول جهان قرار دارد و از نظر جاذبه هاى اكوتوريسمى و تنوع اقليمى نيز جزو پنج كشور برتر دنيا است.با وجود قابليت ها و پتانسيل هاي موجود در كشور وجود عواملي همچون عدم زيرساخت هاي مناسب طبيعت گردي،عدم شناخت نسبت به اكوتوريسم در ايران، كمبود متخصصين در امر اكوتوريسم، فقدان فرهنگ مناسب خاص طبيعت گردي كه بعضي مواقع سبب تخريب و از بين رفتن چشم انداز هاي طبيعي مي شود و در ننتيجه تبديل به زباله داني مي شود، عدم اطلاع رساني در اين زمينه توسط رسانه هاي ديداري و شنيداري و مطبوعات از دلايل عمده عدم جذب اكوتوريسم در ايران است. اين در حالي است كه كشورهاي توريست پذير با داشتن چشم اندازهاي طبيعي مي توانند باعث افزايش درآمد سرانه ملي شوند و ايران در صورت سرمايه گذارى و تأكيد بر جذب گردشگر طبيعي، مي‌تواند به راحتى به درآمدهاى پيش بينى شده سازمان جهانى جهانگردى تا سال 2010 دست يابد.
ايران با داشتن چشم اندازهاي طبيعي و زيبا و بكر و وجود اقليم هاي متفاوت آب و هوايي و گونه هاي متنوع گياهي و جانوري مي تواند تاثير شگرفي در جذب گردشگران طبيعت گرد ايفاء كند و در اين حوزه در منطقه خاورميانه يكي از قطب هاي اكوتوريسمي قلمداد شود و باعث افزايش درآمد ارزي كشور شود.
اكوتوريسم تنها شاخه اى از گردشگرى است كه به مشاركت جوامع محلى نياز اساسى دارد چرا كه بهترين و توانمندترين راهنمايان تورهاى گردشگرى طبيعى كسى نيست جز بوميان ساكن اين مناطق كه به راحتى مي‌توانند هدايت چنين تورهاى تخصصى را برعهده گيرند و همين مسأله در كاهش مهاجرت
هاى بى رويه روستائيان به كلان شهرها نيز نقش اساسى ايفا مي‌كند و در اين راستا چرخ بسيارى از مراكز اقامتى در دورافتاده ترين نقاط كشور به حركت در مي‌آيد و باعث اشتغالزايي، ارتقاي سطح زندگي مردم روستايي خواهد شد.
ايران با داشتن دو رشته كوه مرتفع البرز و زاگرس و چشم اندازهاي طبيعي زيبا و بكر مناطق غرب و شمال كشور و تنوع اقليمي و فرهنگي متنوع از قبيل آداب و سنن، زبان و موسيقي، پوشاك، صنايع دستي و نحوه زيست مردمان در اين مناطق، وجود بزرگترين درياچه جهان در شمال كشور، وجود 50 درياچه در داخل كشور و نيز درياچه اروميه به عنوان يكي از 59 ذخاير زيستي كره زمين مي تواند مامن اصلي جهانگردان طبيعت در جهان قرار گيرد.


 


خرید و دانلود | 500 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط